Potrójne szklenie_de

Potrójne szklenie

W nowoczesnych domach energooszczędnych już od dawna w standardzie stosuje się potrójne szyby. Potrójne szklenie znajduje zastosowanie również w nowym budownictwie, lub przy projektach modernizacyjnych dając wymierne korzyści. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem okien rozważyć zastosowania potrójnego szklenia, które zagwarantuje:

  • Wyjątkową izolację Ug do 0,4 W/m2K
  • Wysoką redukcję kosztów ogrzewania
  • Optymalizację wydajności energii słonecznej
  • Wysoką przepuszczalność naturalnego światła
  • Brak wizualnej różnicy w porównaniu do systemów z podwójną szybą
Oszczędność energii i pieniędzy

Pojedyncze szyby w oknach są częściowo odpowiedzialne za wysokie koszty ogrzewania. Izolacyjność cieplna nowoczesnych okien jest dużo większa, niż jeszcze kilka lat temu. Poniżej przedstawiamy porównanie okna z jedną szybą z początku lat osiemdziesiątych, która charakteryzowała się średnim współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie ok. 6,0 W/m2K. Dzisiaj, ze względu na wprowadzane standardy dotyczące osczędności energetycznej, okna nie powinny przekraczać  wartości Uw =1,3 W/m2K. W niedalekiej przyszłości wartość Uw ma przyjmować ≤ 0,95 W/m2K. Jest to jedyny sposób na skuteczną redukcję kosztów ogrzewania i zużycia energii. Minimalne dodatkowe koszty związane z zastosowaniem potrójnego szklenia szybko osiągną amortyzację w postaci niższych rachunków za energię.

Oszczędności ciepła dzięki systemowi okiennemu:

Eforte wersja standardowa
Uf (Rama) 0,95 W / m2K
Ug (potrójne szklenie) 0,6 W / m2K
Uw (okno) 0,8 W / m2K (obiekt pasywny)
Oszczędność 1120 l oleju grzewczego / rok
Oszczędność po 1 roku 784 Euro
Redukcja CO2 w ciągu roku 2240 kg / rok

Przykład pokazuje obliczenia w porównaniu do starego okna z izolacją szyb (Uw=2,8 W / m2K), okna standardowe 1,23m x 1,48m. Podstawa kalkulacji kosztów ogrzewania: koszty paliwa 0,70 Euro / litr, przy powierzchni okien 50m2.

Powyższy przykład został obliczony za pomocą kalkulatora energetycznego.

Większy komfort życia

Wszyscy znamy to uczucie kiedy o zimowej porze stojąc przy oknach czujemy przepływ zimnego powietrza. Potrójne szyby mają istotny wpływ zarówno na przepływ powietrza jak i temperaturę powierzchni w całym domu.

Większy komfort termiczny z zastosowaniem potrójnego szklenia

Ze wględu na swoje wysokie właściwości izlolacyjne, okna z potrójnym szkleniem zapewniają niskie straty ciepła i wysoki komfort użytkowania. W oknach z potrójnymi szybami przestrzenie pomiędzy arkuszami szkła wypełnione są szlachetnymi gazami, które charakteryzują się niskim przewodzeniem ciepła. Oznacza to, że tylko bardzo małe transfery powietrza przedostają się przez okno.
Według badań przeprowadzonych w Niemieckim Instutucie w Rosenheim (IFT), w którym podwójne szyby porównano z potrójnymi szybami w temperaturze zewnętrznej minus 10 stopni Celsjusza i temperatury pomieszczenia plus 20 stopni Celsjusza, różnica temperatur wynosiła prawie 9 stopni. Podwójne szyby miały temperaturę wewnętrznej powierzchni 9,5 stopni, a potrójne szyby miały temperaturę wewnątrz powierzchni 17,7 stopni.

Poland