Wentylacja okien_de

Wentylacja okien

Dobra wentylacja jest ważna szczególnie w budynkach o podwyższonym standardzie izolacji termicznej. Przy odpowiednim zachowaniu optymalnej wentylacji, nie tylko stwarzamy w ten sposób przyjemne warunki do życia, ale jednocześnie chronimy swój dom przed różnego typu uszkodzeniami.

Właściwa wentylacja domu jest ważna z kilku powodów:

  • Dobra wentylacja zapobiega powstawaniu pleśni
  • Usuwa brzydkie zapachy
  • Świeże powietrze dobrze wpływa na nasze samopoczucie
  • Wentylacja chroni przed wilgocią w budynku
  • Straty ciepła są zminimalizowane, co zmniejsza koszty ogrzewania

Wentylacja pomieszczeń

Wentylacja okienna jest najprostszym sposobem, aby wywietrzyć pomieszczenie, reguluje ona wilgotność wewnątrz i minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni. Istnieją trzy możliwości wentylowania pomieszczeń:

Uchylenie okna  zgodnie z dzisiejszymi normami izolacji cieplnej, wentylacja poprzez uchylenie okna nie jest zalecana, zwłaszcza w zimie i przez dłuższy okres czasu, ponieważ okno nadmiernie paruje i tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo powstania pleśni w ościeży.

Otwarcie okna – otwarcie na oścież okna przez 4 – 10 minut umożliwia szybką wymianę powietrza, przez taki krótki okres straty energii są zminimalizowane.

Otwarcie okna i drzwi – Pełna wentylacja jest najbardziej skutecznym sposobem, aby przewietrzyć pomieszczenie. Żeby to zrobić należy otworzyć na oścież okna i drzwi przez kilka minut.

Poland